FrançaisՀայերենРусский

Bilateral Relations



Australia

General information

Diplomatic relations between Republic of Armenia and the Commonwealth of Australia have been established on 15 January 1992 – by exchange of Notes.

Since April 2013 the Ambassador of Australia to RA is Mr. Paul Myler (residence in Moscow).

Visits  

To Austarlia

April 2000

President of National Assembly of RA Armen Khachatryan

October 2005

Minister of Foreign Affairs of RA Vartan Oskanyan

August 2012 Minister Foreign Affairs of RA Edward Nalbandian

To Armenia

September 2003

Minister for Immigration, Multicultural and Indigenous Affairs of Australia Philip Ruddock

November 2005

 

Minister for Human Services of Australia Joe Hockey

June 2012 Special Envoy of the Prime Minister of Australia for Eastern Europe, the Balkans and the Caucasus Dr Russell TROOD

Signed documents

  • Memorandum on Consultations between the Ministry of Foreign Affairs of RA and the Department of Foreign Affairs and Trade of Australia, signed in Canberra, on 13 August 2012.

Bilateral trade between Armenia and Austarlia /thous. US dollars/ 

  export import
2011 238.1 4096.7
2012 183.1 4558.2
2013 138.3 6256.4
2014 153.9 9041.2

Updated on 11.02.2015.

Share |